سنگ زیرکن (زرقون)وخواص آن1395/02/14

 
زیرکنزیرکن اكثر مواقع بى رنگ است به جز در رنگ هاى زرد، قهوه اى، نارنجى و بنفش. براى مراقبت از سلامتى هميشه از سنگ زیرکن قهوه‌اى و قرمز كه يكى از بهترين آن را شامل مي‌شود استفاده كنيد.
 
آلرژي‌ها و بيماري‌هاى پوستى توسط اين سنگ درمان مي‌شود.
 
زیرکن هجوم احساسات و عواطف بيش از حد در افراد را آرام مي كند.
 
سنگ زیرکن باعث نظم و هماهنگى در نيروهاى درونى مي شود.
رکن شبیه ترین سنگ به الماس
 
         زیرکن   Zircon
 
     کریستال زیرکن یکی از سنگین ترین بلورهای جواهر است زیرکن وزنی بالاتر از سایر نگین ها ی جواهر هم اندازه خود دارد. بلور زیرکن طبیعی در اصل به شکل توده ای قهوه ای، زرد، سبز قوی، و قرمز درخشان یافت می شود. اما زیرکن حرارت داده شده و یا فرآوری شده را می توان به رنگ های مختلف بی رنگ، سفید، قرمز، آبی، بنفش یا قرمز درخشان مشاهده کرد.
 
زیرکن را می توان به اشکال مختلف بیضی، مدور، چهارگوش تراش صفحه دار داد....نگین های زیرکن با کیفیت مناسب همیشه شفاف هستند. هرگونه ناخالصی و نقص در نگین ارزش آن را به شدت کاهش می دهد...
 
     رنگ وشفافیت مهمترین فاکتورها در ارزیابی زیرکن هستند. زیباترین و گرانبها ترین زیرکن به رنگ قرمز سیر نادر است. بعد از آن به ترتیب آبی سیرپاک و آبی آسمانی، بی رنگ، نارنجی، قهوه ای و زرد دارای ارزشی پایین تر هستند...واژه زیرکن یا زیرکن آبی اکثرا تداعی کننده تصویر برلیان است، احتمالا به این دلیل که از قرن نوزدهم زیرکن بی رنگ یا سفید بهترین شبه برلیانی بود که در آن زمان با قیمتی ارزان تر از برلیان تهیه می شد.
 
     زیرکن یکی از درخشان ترین نگین های جواهر است که فقط از نظر برلیانسی از برلیان پایین تر است. برلیانسی و قدرت پراکندگی بالای نور کیفیت متمایز کننده نگین های زیر کن است و واژه زیرکن تصور می شوداز تلفیق کلمات فارسی "زر" به معنی طلا و "گون" به معنی رنگ است. در قرن چهاردهم نگین صفحه دار زیرکن به عنوان الماس، و زیرکن بی رنگ سریلانکا به عنوان Natural Diamond عرضه می شده.
 
     منبع: ادیب، داریوش، 1392، فرهنگ جامع جواهرشناسی،، 
 


مطالب مشابه

ارسال نظر

 
 


نظرات
دسته بندی مقالات : سنگ زیرکن

آخرین مطالب