سنگ مالاکیت در کجاها شکل می گیرد؟1395/02/18

 
مالاکیت کانی ای است که در اعماق کم زمین و در زون های اکسیداسیون بالای نهشته های مس شکل می گیرد. در اینجا این کانی در شکستگی ها، غارها، و فضاهای بین دانه ای سنگ های متخلخل، از محلول رسوب می نماید. مالاکیت اغلب در میان سنگ آهگ یعنی جایی که محیط های شیمیایی زیرسطحی مناسب برای شکل گیری کانی های کربناته است، شکل می گیرد. کانی های همراه این کانی عبارتند از : آزوریت، بورنیت، کلسیت، کالکوپریت، مس (Native Copper)، کوپریت و گستره ای از اکسیدهای آهن.
برخی از اولین نهشته های استخراج شده مالاکیت که بیش از 4000 سال قبل استخراج  و جهت تولید مس بکارگرفته شدند در مصر و اسرائیل واقع شده بودند. مواد حاصل از این نهشته ها نیز برای تولید گوهر، تندیس ها و رنگ دانه ها مورد استفاده قرار می گرفتند. کانسارهای عظیم متعددی در کوهستان اورال روسیه بی ملاحظه استخراج می شدند، گوهرهای فراوان و مواد مورد نیاز جهت تندیس گری را در دهه 1800 میلادی تامین می نمودند. تولید امروزه این کانسارها بسیار اندک است و عمده مالاکیت های وارد شده به صنعت گوهرتراشی از کانسارها درجمهوری دموکراتیک کنگو بدست می آید. مقادیر اندکی نیز در استرالیا، فرانسه و ایالات آریزونای ایالات متحده تولید می گردند.
 
نمایی نزدیک از مالاکیت خوشه ای شکل (botryoidal) به رنگ سبز کف دریایی بدست آمده از بیسبی آریزونا (Bisbee). این نما محدوده ای از نمونه در حدود 5 میلیمتر پهنا و ارتفاع را نشان می دهد. (تصویر از Rob Lavinsky
خصوصیات فیزیکی مالاکیت
بارزترین خصوصیت فیزیکی مالاکیت، رنگ سبز آن است. تمامی نمونه های این کانی سبزند که رنگ سبز آنها  از سبزکم رنگ تا یک سبز براق تا سبز بسیارتیره که تقریباً سیاه است، متغییر می باشد. این کانی معمولاً در استالاکتیت ها و پوشش های خوشه انگورسان سطح حفرات زیرسطحی (مشابه کانسارهای یافت شده در غارها) یافت می گردد. اغلب هنگامیکه این مواد به فرم پلاک ها (slabs) و قطعاتی برش می خورند، سطوح برش خورده لایه بندی و چشم هایی مشابه عقیق را از خود نشان می دهند.
خصوصیات فیزیکی مالاکیت
طبقه بدی شیمیایی
کربنات
رنگ
سبز
رنگ خاکه
سبزروشن
جلا
بلورهای نادری، شیشه ای تا الماسی ، نمونه های رشته ای، ابریشمی، نمونه های توده ای مات تا خاکی هستند
شفافیت
اغلب نمونه ها اپاک، بلورها نیمه شفاف هستند
رخ
کامل در یک جهت، خوب در جهت دوم
سختی موس
4 تا 3.5
وزن مخصوص
4 تا 3.6
ویژگی های منحصر به فرد
رنگ سبز، نرمی، با اسید کریدریک رقیق جوشیده، مایع ای سبزرنگ تولید می نماید
ترکیب شیمیایی
Cu2(CO3)(OH)2
سیستم تبلور
مونوکلینیک
کاربردها
یک کانه فرعی  مس، گوهر، تندیس های کوچک
 
مالاکیت به ندرت به شکل بلور یافت می گردد اما اگر یافت گردد، بلورها معمولاً به شکل سوزنی (acicular) تا تیغه ای (tabular) و به رنگ سبز روشن، نیمه شفاف، با جلایی الماسی تا شیشه ای هستند. نمونه های غیر بلورین (Noncrystalline) اپاک و معمولاً با جلایی مات تا خاکی می باشند.
محتوای بالاتر مس به مالاکیتوزن مخصوصبالاتری با گستره ای بین 3.6 تا 4 می بخشد. این ویژگی برای یک ماده سبز بسیار بارز بوده به نحوی که شناسایی مالاکیت را بسیار آسان می گرداند. مالاکیت یکی از معدود کانی های سبز رنگی است که در تماس با اسید هیدروکلریک  رقیق می جوشد. همچنین یک کانی نرم با سختی 3.5 تا 4 می باشد.
 
 
یک نمونه از مالاکیت استالاکتیتی که از معدن کاسومپی (Kasompi) جهوری دمکراتیک کنگو بدست آمده است. اندازه این نمونه حدوداً 21 در 16 در 12 می باشد. (تصویر از Rob Lavinsky)
مالاکیت به عنوان گوهر
سبزخوش رنگ، جلای صیقلی براق، لایه ها و چشم های مالاکیت آن را مبدل به گوهری بسیار محبوب می گرداند. این ماده را جهت تولید مهره ها، به فرم کوژتراش و برای تولید مواد مرصع کاری به صورت تیغه ای برش می زنند. همچنین به فرم اشیاء تزئینی، پیکرتراشی شده و نیز جهت تولید سنگ های نیمه قیمتی بکار گرفته می شود. جعبه های کوچکی که از تیغه های مالاکیت ساخته می شوند جذاب و محبوبند.
برخی از تماشایی ترین گوهر های مالاکیت دربرگیرنده همرشدی، ادخال ها و مخلوط هایی از کانی های مالاکیت به همراه سایر کانی های مس مانند آزوریت (آزورمالاکیت) یا آزوریت، کریزوکولا (chrysocolla)، فیروزه و سودومالاکیت (pseudomalachite : سنگ ایلات) می باشند.
خصوصیات مالاکیت در بکارگیری آن به عنوان گوهر و اشیاء تزئینی محدودیت ایجاد می نماید. مالاکیت رخی کامل و سختی موس 3.5 تا 4 دارد و همین امر بکارگیری مالاکیت در اشیائی که تاب تحمل سائیدگی و ضربه را ندارند، با مشکل روبرو می گرداند . این کانی همچنین به حرارت حساس بوده در مقابل اسیدهای ضعیف، واکنش نشان می دهد. این ویژگی ها کاربرد آن را محدود تر کرده و نیاز به توجه و مراقبت هنگام تمیز نمودن، تعمیر و نگهداری را افزایش می دهند. گهگاهی مالاکیت را جهت پرکردن حفرات کوچک و بهبود جلا، با موم مورد پردازش قرارمی دهند.
جهت ساخت جواهر و تندیس های کوچک موادی مصنوعی تولید و بکارگرفته شده اند. مواد مصنوعی کم کیفیت اغلب بواسطه رنگ غیرمعمولشان و مواد مصنوعی باکیفیت بهتر نیز معمولاً به این واسطه که لایه بندی ها و چشم هایشان هندسه طبیعی را ندارند، شناسایی می گردند. یک فرد با تجربه اغلب می تواند مواد مصنوعی و مواد بدلی را با یک نگاه شناسایی نماید.
 
 
دو نما از یک مالاکیت خوشه ای، یکی با سطح داخلی و یکی با سطح خارجی صیقل خورده. این جفت عکس ها نشان می دهند که چگونهلایه های  و چشم های عقیق سان مالاکیت زیر یک ساختار خوشه ای ایجاد می گردند. این نمونه از نزدیکی کاتانگا در کنگو یافت شده است. (تصویر از Didier Descouens )
نویسنده: هوبارت کینگ (Hobart King)
منبع مقاله (source)


مطالب مشابه

ارسال نظر

 
 


نظرات
دسته بندی مقالات : سنگ مالاکیت

آخرین مطالب