از سنگ عقیق باباقوری چه میدانید؟1395/02/22

 
آگات agate نوعى کلسدونى خانواده اى از کوارتز نهان بلور است که کاربرد آن در جواهر آلات بسیارمعمول است . این سنگ در رنگهاى متنوع اى مانند خاکسترى،قهوه اى،قرمز،سبز،صورتى،آبى و زرد یافت مى شود . آگات ممکن است با رنگهاى خود خط دار باشدو معمولا” به صورت لایه کوارتزاست .آگات حفره دار است و به راحتى رنگ مى شود، به طورى که گاهى براى بیشتر کردن رنگ بندى و لایه بندى آِ نرارنگ میکنند.آگات سفید معمولا” در جواهرات بدل و معمولا” به صورت زمینه استفاده مى شود.آگات خزه اى moss agate داراى تداخل شاخه هاى سیاه،قرمز یا سبز است. انیکس آگاتى است که داراى لایه اى موازى است و آگات چشم لایه بندى به صورت حلقه هایى متحدالمرکز دارد.آگات داراى سختی۵/۶ تا۷ ووزن مخصوص ۶/۲ است .
 
onyx
 
انواع سنگ های عقیق معروف :
 
وجه تسمیه: onyx از کلمه یونانی به معنای ناخن است/رده بندی: اکسید/فرمول شیمیایی: SiO2/ترکیب شیمیایی: SiO2=100% همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr/تشابه کانی شناسی: کالسدوئن – اوانسیت/شکل بلورها : تراپزوئدر سختی : ۶/وزن مخصوص: ۷/شکستگی : صدفی/ژیزمان: نسبتاََ کمیاب ; جنوب برزیل ، اروگوئه ، هند و روسیه
 
کاربرد: برش آن به صورت پلاک و غیره مصرف می شود
 
محل پیدایش: برزیل
 
سایر مشخصات: خواص فیزیکی و شیمیایی آن شبیه کالسدوئن است.بافت آن ازمناطق مرکزی با رنگهای مختلف مخصوصا سیاه و سفید تشکیل شده است.
 
 
بهترین عقیق از نظر رنگ : سرخ و زرد و سفید
 
فرمول شیمیایی: SiO2 سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده‌است./رنگ: سفید تا خاکستری،آبی روشن، نارنجی تا سرخ ،سیاه/حالت بلوری : سنگ چخماق نهان بلورین/ساختار: ریز بلورلوزی پهلو/درجه سختی: ۷/وزن مخصوص: ۲٫۶۵-۲٫۶۶۷
 
عقیق دلربا :گونه‌ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می‌شود.
 
عقیق یمانی: به آن گونه که رگه‌های رنگی‌اش بجای سیاه، طیف‌هایی از قرمز هستند عقیق یمانی (Sardonyx) می‌گویند.                                                                                                                              عَقیق سلیمانی:
 
 یا سنگ باباقوری نوع رگه‌دار سنگ یمانی (chalcedony) است. سنگ یمانی خود گونه‌ای از در کوهی (کوارتز) است.رنگ رگه‌های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است. به آن گونه که رگه‌های رنگی‌اش بجای سیاه، طیف‌هایی از قرمز هستند عقیق یمانی (Sardonyx) می‌گویند.عقیق یمانی را معمولاً‌ به صورت دامله (گنبدی) یا به صورت تیله می‌تراشند و همچنین برای تراش فرونقش[۱] (intaglio) و برجسته (cameo) هم از آن استفاده می‌شود. برخی از عقیق‌های سلیمانی طبیعی هستند ولی بسیار از آنها را با رنگ کردن و لکه‌دار کردن عقیق تولید می‌کنند. جزئیات فنیترکیب شیمیایی و نام SiO2 – دیوکسید سیلیکون درجه سختی ۷ وزن مخصوص ۲٫۶۵ – ۲٫۶۶۷ نمایه شفافیت ۱٫۵۴۳ – ۱٫۵۵۲ تا ۱٫۵۴۵ – ۱٫۵۵۴ دوشکستگی ۰٫۰۰۹ علامت نوری مثبت ویژگی نوری تک‌محوریدر فرهنگ عوام چشم‌های آشفته و لوچ را به رگه‌های سنگ باباقوری تشبیه می‌کنند و چشم‌های باباقوری می‌نامند. عقیق خزه ای(Moss Agate):
 
zc6azl4hg8wl1frfumx انواع سنگ ها
 
فرمول شیمیایی: SiO2/سیستم تبلور: هگزاگونال (تریگونال بلورهای/میکروسکوپی/رخ:ندارد/شکستگی   زبروهموار/سختی: ۶٫۵-۷/وزن مخصوص: ۲٫۶۲-۲٫۵۸/میزان شفافیت : نیمه شفاف/رنگ : بیرنگ با ناخالص های سبزرنگ/رنگ اثر خط: سفید/ژیزمان:هند،چین،امریکا(بهترین نوع عقیق خزه ای از هندوستان استخراج می شود.)کاربرد: برای ساختن زیورالات وبشقاب مورد استفاده قرار می گیرد.
 
وازه عقیق خزه ای در حقیقت به نوع بیرنگ ونیمه شفاف کالسدونی اطلاق می شودواز نظرعلمی یک عقیق محسوب نمی شود. عقیق خزه ای دارای محتویاتی به شکل برگ وشاخه های خزه مانند ازنوع کانی هورنبلندریشه ای می باشدوتوده هایی که دارای ناخالصی های فراوان هستند به یشم خزه ای موسومندولی درحقیقت یشم نیستند. عقیق خزه ای با اکسیده شدن فلز اهن موجوددرترکیب شیمیایی کانی هورنبلند که سبز رنگ می باشد به رنگهای قهوهای وقرمز تبدیل می شود.این کانی شکافهای موجود درسنگها را پر کرده ویا به صورت قلوه سنگ یافت می شود.
 
عقیق شجری(Dendritic Agate)                                                                                                     
 
این کانی از لحاظ علمی عقیق محسوب نمی شود بلکه از کلسدونی بیرنگ یا سفید –خاکستری با اشکال درخت مانند می باشد.نام این کانی از کلمه یونانی(Dndrite) به معنای شبیه درخت گرفته شده است.ماهیت درخت های منقوش شده روی عقیق ناخالصی هایی از اکسیدآهن یا منگنز است که به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه می باشند.عقیق شجری از معادن مختلفی در کشورهای برزیل ،ایالات متحده وهند استخراج می شوند.درگذشته این سنگ از طریق بندر عربی موشا به اروپا حمل می شدوبه همین دلیل ان را سنگ موشا نیز می خوانند.


مطالب مشابه

ارسال نظر

 
 


نظرات
دسته بندی مقالات : باباقوری و عقیق سلیمانی

آخرین مطالب